Balıkesir'de 327 riskli köprü var

GÜNDEM (BalıkesirTV) - Haber Merkezi 'Özel Haber'' | 14.11.2023 - 19:00, Güncelleme: 14.11.2023 - 19:06 1859 kez okundu.
 

Balıkesir'de 327 riskli köprü var

Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Serkan Mehmet Ertan, Sayıştay raporlarına göre Balıkesir'de 327 adet uygunsuz köprü bulunduğunu belirterek, bu durumun ilin birincisi olmasına neden olduğunu söyledi. Ertan, önergesinde, bu köprülerin bir an önce güvenli hale getirilmesi gerektiğini ifade etti.

Balıkesir'de 327 riskli köprü var Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Serkan Mehmet Ertan, Sayıştay raporlarına göre Balıkesir'de 327 adet uygunsuz köprü bulunduğunu belirterek, bu durumun ilin birincisi olmasına neden olduğunu söyledi. Ertan, önergesinde, bu köprülerin bir an önce güvenli hale getirilmesi gerektiğini ifade etti.   Ertan, verdiği önergede, "Sayıştay raporunun 2022 yılı raporuna göre Taşkın riski taşıyan yapılarla ilgili Türkiye genelinde yapılan bir çalışmada Türkiye genelinde 1051 adet uygunsuz köprü olduğu tespit edilmiş ve bu 1051 adet uygunsuz köprünün maalesef 327 adedi Balıkesir sınırları içerisindedir. Bu konuda uygunsuz köprüye sahip iller arasında maalesef birinci olduğumuz için rahatsız oldum. Aynı rahatsızlığı aynı hassasiyeti sizinle göstermenizi istiyorum. Kurmayı hedefliyorsunuz yaptığınız hizmetlerle fakat biz derelerin üstünden geçen köprüleri kurmakta sıkıntı çekiyoruz. Hepinizi hatırlayacaksanız yaklaşık 2-3 ay önce yıkılmıştı. Çok şükür Allah'ımıza burada herhangi bir can kaybı yaşanmadı. Bu yıkılma esnasında şanslıydı kimse o köprüyü kullanmıyordu. Fakat bu uygunsuz 327 adet köprü de aynı şansa sahip olmayabiliriz. Bu mecliste hiçbirimiz bir vatandaşın tırnağına dair zarar gelsin istemez. Ama bu uygunsuz köprülerle ilgili bir çalışma yapılmazsa ve burada bir kaza sebep olursa bu kader değil ihmaldir ve bu vebalinin hiçbirimiz ödeyemeyiz. Bu mecliste yani verdiğim önerge ile ilgili acil bir çalışma yapılmasına bu köprülerle ilgili ne yapılacaksa yapılmasına talep ediyorum Sayın Başkan" ifadelerini kullandı. Ertan'ın önergesi, Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından kabul edildi. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, önergenin kabul edilmesinin ardından, riskli köprülerin tespit edilmesi ve güvenli hale getirilmesi için çalışma başlattı. Çalışma kapsamında, köprülerin fiziki durumu, statik hesapları ve depreme dayanıklılığı gibi hususlar incelenecek. Ayrıca, köprülerin yıkılması veya onarılması için gerekli olan proje ve bütçe çalışmaları da yapılacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, riskli köprülerin bir an önce güvenli hale getirilmesi için gerekli tüm çalışmaların yapılacağını belirterek, "Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği için bu köprülerin bir an önce güvenli hale getirilmesi gerekiyor. Bu konuda gerekli çalışmaları hızlı bir şekilde başlatacağız" dedi. Ertan, alınan kararın memnuniyet verici olduğunu belirterek, "Başkanımız Yücel Yılmaz'ın da bu konuda hassasiyet göstereceğini biliyordum. Önergemizin kabul edilmesiyle birlikte, riskli köprülerin bir an önce güvenli hale getirilmesi için çalışmalar başlayacak. Bu konuda vatandaşlarımızın da duyarlı olmasını ve riskli köprüleri kullanmamalarını rica ediyorum" dedi.
Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Serkan Mehmet Ertan, Sayıştay raporlarına göre Balıkesir'de 327 adet uygunsuz köprü bulunduğunu belirterek, bu durumun ilin birincisi olmasına neden olduğunu söyledi. Ertan, önergesinde, bu köprülerin bir an önce güvenli hale getirilmesi gerektiğini ifade etti.

Balıkesir'de 327 riskli köprü var

Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Serkan Mehmet Ertan, Sayıştay raporlarına göre Balıkesir'de 327 adet uygunsuz köprü bulunduğunu belirterek, bu durumun ilin birincisi olmasına neden olduğunu söyledi. Ertan, önergesinde, bu köprülerin bir an önce güvenli hale getirilmesi gerektiğini ifade etti.

 

Ertan, verdiği önergede, "Sayıştay raporunun 2022 yılı raporuna göre Taşkın riski taşıyan yapılarla ilgili Türkiye genelinde yapılan bir çalışmada Türkiye genelinde 1051 adet uygunsuz köprü olduğu tespit edilmiş ve bu 1051 adet uygunsuz köprünün maalesef 327 adedi Balıkesir sınırları içerisindedir. Bu konuda uygunsuz köprüye sahip iller arasında maalesef birinci olduğumuz için rahatsız oldum. Aynı rahatsızlığı aynı hassasiyeti sizinle göstermenizi istiyorum. Kurmayı hedefliyorsunuz yaptığınız hizmetlerle fakat biz derelerin üstünden geçen köprüleri kurmakta sıkıntı çekiyoruz. Hepinizi hatırlayacaksanız yaklaşık 2-3 ay önce yıkılmıştı. Çok şükür Allah'ımıza burada herhangi bir can kaybı yaşanmadı. Bu yıkılma esnasında şanslıydı kimse o köprüyü kullanmıyordu. Fakat bu uygunsuz 327 adet köprü de aynı şansa sahip olmayabiliriz. Bu mecliste hiçbirimiz bir vatandaşın tırnağına dair zarar gelsin istemez. Ama bu uygunsuz köprülerle ilgili bir çalışma yapılmazsa ve burada bir kaza sebep olursa bu kader değil ihmaldir ve bu vebalinin hiçbirimiz ödeyemeyiz. Bu mecliste yani verdiğim önerge ile ilgili acil bir çalışma yapılmasına bu köprülerle ilgili ne yapılacaksa yapılmasına talep ediyorum Sayın Başkan" ifadelerini kullandı.

Ertan'ın önergesi, Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından kabul edildi.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, önergenin kabul edilmesinin ardından, riskli köprülerin tespit edilmesi ve güvenli hale getirilmesi için çalışma başlattı. Çalışma kapsamında, köprülerin fiziki durumu, statik hesapları ve depreme dayanıklılığı gibi hususlar incelenecek. Ayrıca, köprülerin yıkılması veya onarılması için gerekli olan proje ve bütçe çalışmaları da yapılacak.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, riskli köprülerin bir an önce güvenli hale getirilmesi için gerekli tüm çalışmaların yapılacağını belirterek, "Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği için bu köprülerin bir an önce güvenli hale getirilmesi gerekiyor. Bu konuda gerekli çalışmaları hızlı bir şekilde başlatacağız" dedi.

Ertan, alınan kararın memnuniyet verici olduğunu belirterek, "Başkanımız Yücel Yılmaz'ın da bu konuda hassasiyet göstereceğini biliyordum. Önergemizin kabul edilmesiyle birlikte, riskli köprülerin bir an önce güvenli hale getirilmesi için çalışmalar başlayacak. Bu konuda vatandaşlarımızın da duyarlı olmasını ve riskli köprüleri kullanmamalarını rica ediyorum" dedi.

Balıkesir HABERİ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve balikesirtv.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.