Gazeteciler "halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma" suçlamasıyla gözaltına alındılar

GÜNDEM (BalıkesirTV) - Haber Merkezi 'Özel Haber'' | 01.11.2023 - 19:50, Güncelleme: 01.11.2023 - 19:50 1989+ kez okundu.
 

Gazeteciler "halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma" suçlamasıyla gözaltına alındılar

Gazeteci Tolga Şardan ve Dinçer Gökçe "halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma" suçlamasıyla gözaltına alındı

Gazeteci Tolga Şardan ve Dinçer Gökçe "halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma" suçlamasıyla gözaltına alındı İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, T24 yazarı Tolga Şardan'ın 31 Ekim 2023 tarihinde kaleme aldığı "MİT'in Cumhurbaşkanlığı'na sunduğu 'yargı raporu'nda neler var?" başlıklı yazısı üzerine, TCK'nin 217/A maddesinde düzenlenen "Halkı Yanıltıcı Bilgiyi Alenen Yayma" suçunun unsurlarını oluşturacak nitelikte söz ve beyanlar bulunduğu gerekçesiyle resen soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında Şardan, 1 Kasım 2023 tarihinde Ankara'daki evinden gözaltına alındı. Polis ekiplerinin Şardan'ın evinde arama yaptığı da öğrenildi. Şardan, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla ifadesi alınmak üzere adliyeye götürüldü. Tolga Şardan'ın gözaltına alınması, Türkiye'de basın özgürlüğü açısından endişe verici bir gelişme olarak değerlendirildi. Gazeteciler ve sivil toplum kuruluşları, Şardan'ın serbest bırakılması çağrısında bulundu. Tolga Şardan'ın gözaltına alınmasının ardından, Halk TV Yazı İşleri Müdürü Dinçer Gökçe de aynı suçtan gözaltına alındı. Gökçe, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alındı. Tolga Şardan ve Dinçer Gökçe'nin gözaltına alınması, Türkiye'de basın özgürlüğünün giderek kısıtlandığına dair endişeleri artırdı. Şardan'ın yazısı neyi iddia ediyordu? Şardan'ın yazısı, MİT'in Cumhurbaşkanlığı'na sunduğu bir raporda, yargının bazı üyelerinin iktidara yakın olduğu yönünde iddialar yer aldığı öne sürüyordu. Yazıda, raporda, yargının bazı üyelerinin iktidarın çıkarlarını korumak için görevlerinden saptığı ve bu durumun hukukun üstünlüğünü zedelediği iddia ediliyordu. Gökçe'nin gözaltına alınmasının gerekçesi ne? Gökçe'nin gözaltına alınmasının gerekçesi, Şardan'ın yazısını Halk TV'de yayınlaması olarak gösterildi. Gökçe, Şardan'ın yazısını "halkı yanıltıcı bilgi" olarak değerlendiren İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Basın özgürlüğü açısından endişeler Tolga Şardan ve Dinçer Gökçe'nin gözaltına alınması, Türkiye'de basın özgürlüğü açısından endişelere neden oldu. Gazeteciler ve sivil toplum kuruluşları, iki gazetecinin serbest bırakılması çağrısında bulundu. Gazeteciler Cemiyeti, yaptığı açıklamada, "Tolga Şardan ve Dinçer Gökçe'nin gözaltına alınması, basın özgürlüğüne yönelik baskıların arttığının bir göstergesidir. Bu baskılar kabul edilemez. İki gazetecinin derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz" dedi. İfade Özgürlüğü Derneği de yaptığı açıklamada, "Tolga Şardan ve Dinçer Gökçe'nin gözaltına alınması, ifade özgürlüğüne yönelik bir saldırıdır. Bu saldırıyı şiddetle kınıyoruz. İki gazetecinin derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz" dedi. Tolga Şardan ve Dinçer Gökçe'nin gözaltına alınması, Türkiye'de basın özgürlüğünün giderek kısıtlandığına dair endişeleri artırdı. Gazeteciler ve sivil toplum kuruluşları, iki gazetecinin serbest bırakılması çağrısında bulundu.
Gazeteci Tolga Şardan ve Dinçer Gökçe "halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma" suçlamasıyla gözaltına alındı

Gazeteci Tolga Şardan ve Dinçer Gökçe "halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma" suçlamasıyla gözaltına alındı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, T24 yazarı Tolga Şardan'ın 31 Ekim 2023 tarihinde kaleme aldığı "MİT'in Cumhurbaşkanlığı'na sunduğu 'yargı raporu'nda neler var?" başlıklı yazısı üzerine, TCK'nin 217/A maddesinde düzenlenen "Halkı Yanıltıcı Bilgiyi Alenen Yayma" suçunun unsurlarını oluşturacak nitelikte söz ve beyanlar bulunduğu gerekçesiyle resen soruşturma başlattı.

Soruşturma kapsamında Şardan, 1 Kasım 2023 tarihinde Ankara'daki evinden gözaltına alındı. Polis ekiplerinin Şardan'ın evinde arama yaptığı da öğrenildi.

Şardan, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla ifadesi alınmak üzere adliyeye götürüldü.

Tolga Şardan'ın gözaltına alınması, Türkiye'de basın özgürlüğü açısından endişe verici bir gelişme olarak değerlendirildi. Gazeteciler ve sivil toplum kuruluşları, Şardan'ın serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Tolga Şardan'ın gözaltına alınmasının ardından, Halk TV Yazı İşleri Müdürü Dinçer Gökçe de aynı suçtan gözaltına alındı. Gökçe, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alındı.

Tolga Şardan ve Dinçer Gökçe'nin gözaltına alınması, Türkiye'de basın özgürlüğünün giderek kısıtlandığına dair endişeleri artırdı.

Şardan'ın yazısı neyi iddia ediyordu?

Şardan'ın yazısı, MİT'in Cumhurbaşkanlığı'na sunduğu bir raporda, yargının bazı üyelerinin iktidara yakın olduğu yönünde iddialar yer aldığı öne sürüyordu. Yazıda, raporda, yargının bazı üyelerinin iktidarın çıkarlarını korumak için görevlerinden saptığı ve bu durumun hukukun üstünlüğünü zedelediği iddia ediliyordu.

Gökçe'nin gözaltına alınmasının gerekçesi ne?

Gökçe'nin gözaltına alınmasının gerekçesi, Şardan'ın yazısını Halk TV'de yayınlaması olarak gösterildi. Gökçe, Şardan'ın yazısını "halkı yanıltıcı bilgi" olarak değerlendiren İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

Basın özgürlüğü açısından endişeler

Tolga Şardan ve Dinçer Gökçe'nin gözaltına alınması, Türkiye'de basın özgürlüğü açısından endişelere neden oldu. Gazeteciler ve sivil toplum kuruluşları, iki gazetecinin serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Gazeteciler Cemiyeti, yaptığı açıklamada, "Tolga Şardan ve Dinçer Gökçe'nin gözaltına alınması, basın özgürlüğüne yönelik baskıların arttığının bir göstergesidir. Bu baskılar kabul edilemez. İki gazetecinin derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz" dedi.

İfade Özgürlüğü Derneği de yaptığı açıklamada, "Tolga Şardan ve Dinçer Gökçe'nin gözaltına alınması, ifade özgürlüğüne yönelik bir saldırıdır. Bu saldırıyı şiddetle kınıyoruz. İki gazetecinin derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz" dedi.

Tolga Şardan ve Dinçer Gökçe'nin gözaltına alınması, Türkiye'de basın özgürlüğünün giderek kısıtlandığına dair endişeleri artırdı. Gazeteciler ve sivil toplum kuruluşları, iki gazetecinin serbest bırakılması çağrısında bulundu.

İstanbul HABERİ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve balikesirtv.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.