Meslek Liseliler Hem Çalışıyor Hem Okuyor Hem De Ailelerine Katkı Sunuyor

YEREL HABER 02.01.2023 - 16:28, Güncelleme: 02.01.2023 - 16:44 1698+ kez okundu.
 

Meslek Liseliler Hem Çalışıyor Hem Okuyor Hem De Ailelerine Katkı Sunuyor

Milli Eğitim Bakanlığının hedefleri doğrultusunda mesleki eğitim merkezlerinde çırak ve kalfa sayısı bir yıl gibi kısa bir sürede 7 katı aşarak 159 binden 1 milyon 200 bine yükseldi.

Milli Eğitim Bakanlığının hedefleri doğrultusunda mesleki eğitim merkezlerinde çırak ve kalfa sayısı bir yıl gibi kısa bir sürede 7 katı aşarak 159 binden 1 milyon 200 bine yükseldi. Balıkesir’de ise çırak ve usta adayı sayısı 2022 yılı sonu itibarıyla 13.023’e ulaştı. Teknik eleman, aranan elaman, üreten, kazanan ve ülkenin geleceği olarak tanımlanan meslek lisesi öğrencilerimizi nitelikli olarak yetiştirmenin önemine vurgu yapan İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, meslek liselerinin hem ülkemiz hem de ilimiz için çok önemli olduğunu ifade etti. Meslek liselerine dokunmanın önemine değinen Tatlı; "Meslek liselerimizi memleket meselesi olarak görüyoruz. Çünkü buralardan ülkemize kalifiye elemanlar yetişiyor. Ülkemizin üretim ekonomkatkı yapan gençlerimiz yetişiyor. Her zaman vurguladığımız gibi eğitime yapılan yatırım, ülkeye yapılan en iyi yatırımdır. Bu okullarımız, ülkemizin geleceğinde ve çalışma hayatının ihtiyaç duyduğu nitelikli ve donanımlı gençlerimizin yetiştirilmesinde çok önemli bir yere sahip. Hedefimiz, meslek lisesi öğrencilerimizin niteliğini artırıp, gelişimini sağlayarak kalifiye meslek elemanları yetiştirip ülkemize katkı sağlamaktır." şeklinde konuştu. Ailelere tavsiyelerde bulunan Ali Tatlı, "Meslek lisesinde okuyan çocuklarımız yaşamın tam içinde olacak. Bizler önce kendimiz için sonra toplum için çocuklarımızı değerlerle donatmalıyız. Bunu hep birlikte başarabiliriz. Her çocuğumuzun akademik anlamda başarısı olmasa bile mutlaka üstün olduğu bir alan oluyor. Sporla, kültür ve sanatla ilgilenebiliyor. Hepsinin başka başka özellikleri var. Bunları da hep birlikte gün yüzüne çıkarmalıyız." dedi. 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu'nda 2021 Aralık ayında özellikle iş dünyasının yetişmiş elaman ihtiyacını gidermek için "Meslek Kanunu" ile ilgili güncellemeler yapıldığını belirten Ali Tatlı, "Güncellemelerden sonra çırak ve kalfaların işletmelerde görünür şekilde sayıları artmaya başladı. Bakanlığımızın hedefleri doğrultusunda mesleki eğitim merkezlerinde çırak ve kalfa sayısı bir yıl gibi kısa bir sürede 7 katı aşarak 159 binden 1 milyon 200 bine yükselmiştir. İlimizde ise çırak ve usta adayı sayımız 2022 yılı sonu itibarıyla 13.023'tür. Mesleki eğitimde yapılan çalışmaların meyvesi olarak bu yıl ilimiz genelindeki mesleki ve teknik eğitim kurumlarımızda 51.927.561 TL döner sermaye geliri elde ettik. Bu gelirin 2.509.249 TL'si 2209 öğrencimize; 3.236.145 TL'si öğretmenlerimize çalışmaları karşılığında geri döndü." şeklinde konuştu.
Milli Eğitim Bakanlığının hedefleri doğrultusunda mesleki eğitim merkezlerinde çırak ve kalfa sayısı bir yıl gibi kısa bir sürede 7 katı aşarak 159 binden 1 milyon 200 bine yükseldi.

Milli Eğitim Bakanlığının hedefleri doğrultusunda mesleki eğitim merkezlerinde çırak ve kalfa sayısı bir yıl gibi kısa bir sürede 7 katı aşarak 159 binden 1 milyon 200 bine yükseldi. Balıkesir’de ise çırak ve usta adayı sayısı 2022 yılı sonu itibarıyla 13.023’e ulaştı.
Teknik eleman, aranan elaman, üreten, kazanan ve ülkenin geleceği olarak tanımlanan meslek lisesi öğrencilerimizi nitelikli olarak yetiştirmenin önemine vurgu yapan İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, meslek liselerinin hem ülkemiz hem de ilimiz için çok önemli olduğunu ifade etti. Meslek liselerine dokunmanın önemine değinen Tatlı; " Meslek liselerimizi memleket meselesi olarak görüyoruz. Çünkü buralardan ülkemize kalifiye elemanlar yetişiyor. Ülkemizin üretim ekonomkatkı yapan gençlerimiz yetişiyor.

Her zaman vurguladığımız gibi eğitime yapılan yatırım, ülkeye yapılan en iyi yatırımdır. Bu okullarımız, ülkemizin geleceğinde ve çalışma hayatının ihtiyaç duyduğu nitelikli ve donanımlı gençlerimizin yetiştirilmesinde çok önemli bir yere sahip. Hedefimiz, meslek lisesi öğrencilerimizin niteliğini artırıp, gelişimini sağlayarak kalifiye meslek elemanları yetiştirip ülkemize katkı sağlamaktır." şeklinde konuştu.

Ailelere tavsiyelerde bulunan Ali Tatlı, " Meslek lisesinde okuyan çocuklarımız yaşamın tam içinde olacak. Bizler önce kendimiz için sonra toplum için çocuklarımızı değerlerle donatmalıyız. Bunu hep birlikte başarabiliriz. Her çocuğumuzun akademik anlamda başarısı olmasa bile mutlaka üstün olduğu bir alan oluyor. Sporla, kültür ve sanatla ilgilenebiliyor. Hepsinin başka başka özellikleri var. Bunları da hep birlikte gün yüzüne çıkarmalıyız." dedi.
3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu'nda 2021 Aralık ayında özellikle iş dünyasının yetişmiş elaman ihtiyacını gidermek için " Meslek Kanunu" ile ilgili güncellemeler yapıldığını belirten Ali Tatlı, "Güncellemelerden sonra çırak ve kalfaların işletmelerde görünür şekilde sayıları artmaya başladı. Bakanlığımızın hedefleri doğrultusunda mesleki eğitim merkezlerinde çırak ve kalfa sayısı bir yıl gibi kısa bir sürede 7 katı aşarak 159 binden 1 milyon 200 bine yükselmiştir. İlimizde ise çırak ve usta adayı sayımız 2022 yılı sonu itibarıyla 13.023'tür. Mesleki eğitimde yapılan çalışmaların meyvesi olarak bu yıl ilimiz genelindeki mesleki ve teknik eğitim kurumlarımızda 51.927.561 TL döner sermaye geliri elde ettik. Bu gelirin 2.509.249 TL'si 2209 öğrencimize; 3.236.145 TL'si öğretmenlerimize çalışmaları karşılığında geri döndü." şeklinde konuştu.

Balıkesir HABERİ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve balikesirtv.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.