SİYASETİNİ BAŞKA YERDE YAP,CAMİİLERDE DEĞİL!

GÜNDEM 02.05.2023 - 23:10, Güncelleme: 03.05.2023 - 00:11 2401 kez okundu.
 

SİYASETİNİ BAŞKA YERDE YAP,CAMİİLERDE DEĞİL!

ALLAH’ın evi, milyonlarca insanın İbadethanesi camiye, siyaset girmemeli.

 ALLAH’ın evi, milyonlarca insanın ibadethanesi camiye,  siyaset girmemeli.   Çünkü buralar  herkese açık, herkesi ilgilendiren ve herkesin sahip çıkması gereken yerlerdir. Böyle yerlere siyaset girdiğinde sancılar başlar, rahatsızlıklar artar ve esas zarar bu cami, okul ve kışlaya verilmiş olur. Tabii ki bu prensibi dikkate almayan kişiler de vardır. Onlara göre siyaset her yere girmeli. Nitekim ellerinden geldiği kadar bu yanlışta ısrar ediyorlar. Bu davranışlarının temelinde umumi kabul gören ‘Camiye, okula ve kışlaya siyaset girmez’ prensibini içten içe reddetmeleri olsa gerek. Belki bunu açıkça ifade etmiyorlar ama bu niyet ve düşüncede oldukları fiilen görülüyor. Ülkemizde, çokluktan kinaye “72.5 millet var” denilir. Muhtemelen başka ülkeler de böyledir. Dolayısı ile “72.5 millet”in olduğu yerdeki camilerde de “72.5 farklı anlayış” olabilir. Bu anlayışları ‘kavga’ya tutuşturacak şekilde ihtilafları arttırmaya yarayan siyasetin camiye girmesi bu bakımdan çok büyük zarar verir. Yanlış anlaşılmasın, burada hassas bir nokta var: “Camiye siyaset girmesin, camide siyaset yapılmasın” demek “Camilere siyasetçiler girmesin” demek değildir. Elbette camiye de, okula da, kışlaya da siyasetçiler işleri icabı girebilir ve girmelidir. Ancak buralara siyaset propagandası için değil, o yerlerde yapılması gereken iş için girilir. Kim girerse girsin, camide ibadet edilir. Dolayısı ile siyasetçiler camiye mutlaka girmeli, ama ibadetini yapıp çıkmalı. Bir partinin,adayların afişlerini asmakta nedir? Kim olursa olsun böyle yapan siyasetçiler hem kendilerine, hem camiye, hem de bütün Türkiye’ye zarar verir. Siyasî kimliği olanların camide, okulda ve kışlada siyaset yapması kabul görmez ve görmemeli. Esasında böyle durumlara en başta Diyanet İşleri Başkanlığı uygun lisanla itiraz etmeli. Hadi onlar itiraz etmedi, insanları din konusunda aydınlatmak için yola çıktığını ilan eden sivil toplum kuruluşları devreye girmeli ve “Bu yapılan yanlıştır. Cami herkesindir ve öyle kalmalıdır” anlamına gelen açıklamalar yapılmalıdır. Geçtiğimiz aylarda trübünlerden yapılan siyasi tezaharuatları epey konuşmuştuk. Çarşıda yap,pazarda yap,kahvede yap,meydanda yap,ama asla ve asla insanların manevi olarak önemli yerlerde YAP-MA-YIN! Rahmetli Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel’in sözüyle bitirelim; ‘’Camiye siyaset girerse, ibadet kalmaz. Mahkemeye siyaset girerse, adalet kalmaz’’ TAKDİR KAMUOYUNUN!......
ALLAH’ın evi, milyonlarca insanın İbadethanesi camiye, siyaset girmemeli.

 ALLAH’ın evi, milyonlarca insanın ibadethanesi camiye,  siyaset girmemeli.

 

Çünkü buralar  herkese açık, herkesi ilgilendiren ve herkesin sahip çıkması gereken yerlerdir. Böyle yerlere siyaset girdiğinde sancılar başlar, rahatsızlıklar artar ve esas zarar bu cami, okul ve kışlaya verilmiş olur.

Tabii ki bu prensibi dikkate almayan kişiler de vardır. Onlara göre siyaset her yere girmeli. Nitekim ellerinden geldiği kadar bu yanlışta ısrar ediyorlar. Bu davranışlarının temelinde umumi kabul gören ‘Camiye, okula ve kışlaya siyaset girmez’ prensibini içten içe reddetmeleri olsa gerek. Belki bunu açıkça ifade etmiyorlar ama bu niyet ve düşüncede oldukları fiilen görülüyor.

Ülkemizde, çokluktan kinaye “72.5 millet var” denilir. Muhtemelen başka ülkeler de böyledir. Dolayısı ile “72.5 millet”in olduğu yerdeki camilerde de “72.5 farklı anlayış” olabilir. Bu anlayışları ‘kavga’ya tutuşturacak şekilde ihtilafları arttırmaya yarayan siyasetin camiye girmesi bu bakımdan çok büyük zarar verir.

Yanlış anlaşılmasın, burada hassas bir nokta var: “Camiye siyaset girmesin, camide siyaset yapılmasın” demek “Camilere siyasetçiler girmesin” demek değildir. Elbette camiye de, okula da, kışlaya da siyasetçiler işleri icabı girebilir ve girmelidir. Ancak buralara siyaset propagandası için değil, o yerlerde yapılması gereken iş için girilir. Kim girerse girsin, camide ibadet edilir. Dolayısı ile siyasetçiler camiye mutlaka girmeli, ama ibadetini yapıp çıkmalı. Bir partinin,adayların afişlerini asmakta nedir?

Kim olursa olsun böyle yapan siyasetçiler hem kendilerine, hem camiye, hem de bütün Türkiye’ye zarar verir. Siyasî kimliği olanların camide, okulda ve kışlada siyaset yapması kabul görmez ve görmemeli. Esasında böyle durumlara en başta Diyanet İşleri Başkanlığı uygun lisanla itiraz etmeli. Hadi onlar itiraz etmedi, insanları din konusunda aydınlatmak için yola çıktığını ilan eden sivil toplum kuruluşları devreye girmeli ve “Bu yapılan yanlıştır. Cami herkesindir ve öyle kalmalıdır” anlamına gelen açıklamalar yapılmalıdır.

Geçtiğimiz aylarda trübünlerden yapılan siyasi tezaharuatları epey konuşmuştuk.
Çarşıda yap,pazarda yap,kahvede yap,meydanda yap,ama asla ve asla insanların man evi olarak önemli yerlerde YAP-MA-YIN!
Rahmetli Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel’in sözüyle bitirelim; ‘’Camiye siyaset girerse, ibadet kalmaz. Mahkemeye siyaset girerse, adalet kalmaz’’

TAKDİR KAMUOYUNUN!......

Balıkesir HABERİ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve balikesirtv.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.