Veliler Dikkat! Eğitimde Yeni Dönem Başlıyor!

GÜNDEM 11.09.2023 - 16:13, Güncelleme: 11.09.2023 - 16:13 1971 kez okundu.
 

Veliler Dikkat! Eğitimde Yeni Dönem Başlıyor!

Eğitimde yeni model: Sınavlar ortak yapılacak, oyun temelli değerlendirmeler yaygınlaşacak!

Milli Eğitim Bakanlığı, eğitimde yeni bir modele geçiyor. Buna göre, uygulamalı sınavlar hariç, birden fazla şubede okutulan derslerin sınavları ortak yapılacak. Bu uygulama, öğretmenlerin ortak değerlendirme yapabilmelerini sağlayacak. Ayrıca, okul öncesi ve ilkokul 1, 2, 3 ve 4. sınıflarda öğrencilerin akademik ve sosyal gelişimi sürekli takip edilecek. Bu amaçla, öğretmen rehberliğinde gerçekleştirilen bireysel ve grupla yapılan etkinliklere katılım gözlem formları, oyun temelli değerlendirmeler ve verilen görevleri yerine getirme amaçlı ölçme araçları kullanılacak. Türkçe/Türk dili ve edebiyatı ile yabancı dil derslerinin sınavları ise dinleme, konuşma, okuma ve yazma becerilerini ölçmek için yazılı ve uygulamalı olarak yapılacak. İlkokullarda öğrencilerin Türkçenin doğru ve güzel kullanımını geliştirmek amacıyla dinleme, konuşma, okuma ve yazma becerilerinin izlenmesi ve geliştirilmesine yönelik özel olarak geliştirilen ölçme araçları kullanılacak. Akademik becerilerin izlenmesi ve değerlendirilmesi (ABİDE) ile öğrencilerin eleştirel düşünme, problem çözme, muhakeme etme, yorum yapma gibi üst düzey düşünme becerilerini edinme seviyelerinin il düzeyinde izlenmesi, değerlendirilmesi ve yıllara göre karşılaştırılması yapılacak. ABİDE araştırması iki yıllık döngüler halinde yapılacak ve her ile özel rapor hazırlanacak. Türkçenin korunması ve geliştirilmesi amacıyla öğrencilerin öğretim süreçleri boyunca kazandıkları dinleme, konuşma, okuma, yazma becerilerindeki gelişimlerinin izlendiği araştırma iki yıllık döngüler halinde yapılacak ve ülke geneli rapor hazırlanacak. Sınavlar ne zaman yapılacak? 2023-2024 eğitim öğretim yılında yapılacak sınavlar, aşağıdaki tarihlerde yapılacak: dönem 1. sınavlar: Ekim ayı son haftası–Kasım ayı ilk haftası dönem 2. sınavlar: Aralık ayı son haftası–Ocak ayı ilk haftası dönem 1. sınavlar: Mart ayı son haftası–Nisan ayı ilk haftası dönem 2. sınavlar: Mayıs ayı son haftası–Haziran ayı ilk haftası
Eğitimde yeni model: Sınavlar ortak yapılacak, oyun temelli değerlendirmeler yaygınlaşacak!

Milli Eğitim Bakanlığı, eğitimde yeni bir modele geçiyor. Buna göre, uygulamalı sınavlar hariç, birden fazla şubede okutulan derslerin sınavları ortak yapılacak. Bu uygulama, öğretmenlerin ortak değerlendirme yapabilmelerini sağlayacak.

Ayrıca, okul öncesi ve ilk okul 1, 2, 3 ve 4. sınıflarda öğrencilerin akademik ve sosyal gelişimi sürekli takip edilecek. Bu amaçla, öğretmen rehberliğinde gerçekleştirilen bireysel ve grupla yapılan etkinliklere katılım gözlem formları, oyun temelli değerlendirmeler ve verilen görevleri yerine getirme amaçlı ölçme araçları kullanılacak.

Türkçe/Türk dili ve edebiyatı ile yabancı dil derslerinin sınavları ise dinleme, konuşma, okuma ve yazma becerilerini ölçmek için yazılı ve uygulamalı olarak yapılacak. İlkokullarda öğrencilerin Türkçenin doğru ve güzel kullanımını geliştirmek amacıyla dinleme, konuşma, okuma ve yazma becerilerinin izlenmesi ve geliştirilmesine yönelik özel olarak geliştirilen ölçme araçları kullanılacak.

Akademik becerilerin izlenmesi ve değerlendirilmesi (ABİDE) ile öğrencilerin eleştirel düşünme, problem çözme, muhakeme etme, yorum yapma gibi üst düzey düşünme becerilerini edinme seviyelerinin il düzeyinde izlenmesi, değerlendirilmesi ve yıllara göre karşılaştırılması yapılacak. ABİDE araştırması iki yıllık döngüler halinde yapılacak ve her ile özel rapor hazırlanacak.

Türkçenin korunması ve geliştirilmesi amacıyla öğrencilerin öğretim süreçleri boyunca kazandıkları dinleme, konuşma, okuma, yazma becerilerindeki gelişimlerinin izlendiği araştırma iki yıllık döngüler halinde yapılacak ve ülke geneli rapor hazırlanacak.

Sınavlar ne zaman yapılacak?

2023-2024 eğitim öğretim yılında yapılacak sınavlar, aşağıdaki tarihlerde yapılacak:

    1. dönem 1. sınavlar: Ekim ayı son haftası–Kasım ayı ilk haftası
    1. dönem 2. sınavlar: Aralık ayı son haftası–Ocak ayı ilk haftası
    1. dönem 1. sınavlar: Mart ayı son haftası–Nisan ayı ilk haftası
    1. dönem 2. sınavlar: Mayıs ayı son haftası–Haziran ayı ilk haftası

Balıkesir HABERİ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve balikesirtv.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.